top of page

JAPONSKI ČIN  (Japan Chin) ali Japonski španjel

Domneva se, da so bili predniki china darilo Koreje Japonskemu dvoru v letu 732. V 16.stoletju je bila pasma prinešena tudi v Anglijo, v 18. stoletju pa še v Ameriko.
Danes menimo, da je pasma kitajskega porekla. Beseda ˝ Chin ˝ izhaja iz kitajske besede ˝pes˝, beseda ˝Chin˝ pa naj bi pomenila križanca med psom in mačko. Kot kaže, so Kitajci oziroma Japonci pravzaprav hoteli ustvariti pse, ki naj bi po videzu in vedenju spominjali na mačko. Ti psi so znani na japonskih slikarijah do 7. stoletja našega štetja, imeli so jih predvsem pomembneži, posebej pa so bili pri srcu damam. Pasma ima celo kraljevo zgodovino – kraljica Alexandra jih je imela v lasti 261. Danes so na Japonskem med najbolj priljubljenimi psi, pri nas pa je Japonski chin (Japonski španjel) še vedno razmeroma zelo redek in neznan. Ti malčki so zelo hitro zavzeli pomembno mesto v japonskih palačah, kjer so jim dodelili skrbnike, da so za njih zelo dobro skrbeli. Navadni kmetje oz. ljudje izven cesarskih palač niso smeli smeli biti lastniki teh psov, ki so bili vredni več kot zlato.

FCI IX - 8. sekcija za japonske chine in pekinžane

mali družni pes, ljubi svojo družino, predvsem otroke

Mali pes s širokim obrazom, pokrit z bujno dlako v črno-beli ali rdeče-beli kombinaciji, nikoli tribarven. Elegantnega in ljubkega videza.
Lobanja okrogla in široka. Globoko čelno kolence. Kratek in širok nos, ki je z očmi v ravni linij (gledano od strani) - črne barve, oz. prilagojeno barvi psa. Ugriz škarjast ali dovoljen predgriz. Vrat je kratek. Hrbet raven in kratek. Ledja široka, prsa dovolj globoka in široka. Rep nošen visoko čez hrbet, pokrit z lepo fino dlako. Prednji okončini ravni, zadnja stran prednjih okončin močneje odlakana - zastavica. Zadnji okončini zmerno okoteni - zastavica. Stopala majhna, zajčje oblike, dobro odlakana. Gibanje elegantno, lahko, ponosno

Črno bela ali rdeče bela kombinacija, nikoli tribarven. Simetrija okoli oči, čez ušesi in po celem telesu zaželjena.Svilnata, ravna, dolga. Vse telo, razen obraza, pokrito z bujno dlako.Kjub dolgi dlaki, je dovolj 1x tedensko česanje. Ker je svilnata na otip, se ne sprijema v vozle. Nega ni zahtevna.Kjub dolgi dlaki, je dovolj 1x tedensko česanje. Ker je svilnata na otip, se ne sprijema v vozle. Nega ni zahtevna.

Razmerje med višino v vihru in dolžino telesa je enako. Plečna višina cca. 25cm.Zaželjeni čim manjši primerki, vendar ne šibke konstitucije. Običajno od 3-6 kg.

Živahen, zvedav in zvest svoji družini. V gibanju se izraža kot ponosen, samozavesten pes.

Ne služi namenu kot čuvaj. Skorajda ne laja, vendar se zelo ljubko oglaša - značilno za to pasmo.

Zelo inteligenten pes, hitro učljiv. Daje občutek, da vse razume.V tujini to pasmo veliko uporabljajo za agility, predvsem zaradi svoje hitre učljivosti in želje po igri. V Sloveniji pa predvsem za terapije s psi.

Izredno dober z otroci, nikoli grob ali nestrpen. Z njimi se lahko igra neverjetno dolgo. V otrocih vidi partnerja za igro.

Do drugih živali ne kaže agresije. Večjih psov se ne boji, ampak jih radovedno opazuje in včasih tudi prosi za igro.Brez težav se bo razumel tudi z ostalimi živalmi v hiši. Priporočljivo je, da skupaj živita vsaj dva Japonska china, lahko pa jih živi tudi več skupaj.

Ta pasma je bila od nekdaj v tesnem stiku s človekom. Na hišno čistočo se navadi z malo truda in je izjemno srečna v krogu svojih družinskih članov in okolja. Vesela pa tudi v naravi, na sprehodih.Ta pasma je primerna tako za starejše ljudi, ki si želijo hkrati umirjenega in obenem živahnega klovna v hiši. Tudi družine z malimi otroki bodo vesele tega simpatičnega partnerja za igro in sprehode v naravo.Težave v obnašanju teh psov niso znane, seveda ob pravilni socializaciji mladičkov.

V starosti lahko nastopijo težave z vidom. Vendar načeloma zelo zdrava pasma.

Ob nakupu kateregakoli psa je treba temeljito razmisliti. Za to pasmo se prav tako odločite po družinskem posvetu. Obrnite se na dobrega vzreditelja, ki vam bo vedno voljan pomagati z nasveti, ima pravilno razvit občutek za pse in samo vzrejo. Predvsem pa takega, ki ima svoje pse rad in so za njega enakovredni družinski člani.

 

POVEZAVE
bottom of page